שוברים את הדמוקרטיה!

לוי עמית • 10/4/2018 כניסות

בוקר טוב,

אני מבקש לשתף ולדווח לכם על המתרחש בעניין שוברים שתיקה.

לא הייתי שותף לשיח, ומודה שלא קראתי כלל את כל ההודעות בנושא בשבועיים האחרונים.
הייתי בחו"ל רוב הזמן הזה.

במהלך הזמן, פנו אלי תושבים שביקשו להשתמש בסמכות שיש לועד המקומי על מנת שלא לאפשר את קיום ההרצאה. מדובר במתקן ציבורי , כך הם אמרו.
תשובתי היתה פשוטה וחד משמעית: מדובר בארגון של אירוע פרטי ולא ביוזמת הועד או מי מוועדותיו והמקום נשכר לצורך כך בתשלום + מדובר בארגון חוקי (עם כל המחלוקת סביבו). לכן, אין לועד המקומי שום יכולת וצורך לפעול בנושא. כל אחד יכול לשכור את המתקנים של המושב ולקיים זם אילו אירועים שירצה. זו מהותה של דמוקרטיה. מושב שילת, עדיין מצוי בתחומי מדינת ישראל וחוקיה.

ולמרות שמדובר בארגון שנוי במחלוקת, שגורם לסערה רגשית ונוגע בעצבים מאד רגישים של אנשים ושל החברה שלנו בכלל, עדיין הנושא הדמקורטי וחופש הביטוי חשוב כאן יותר מהכל.

לפני כחודשיים, ערכה כאן אצלינו, בבית התרבות, מפלגת העבודה כינוס גדול מאד של כל פעילי האזור. בית התרבות נשכר באופן פרטי והתקיימה שם פעילות שאולי לא עומדת בקנה אחד עם הדיעות של כל האנשים במושב. האם היינו צריכים למנוע את הכינוס הזה?
מה לגבי ההרצאה של בני הזוג שמתמודדים עם חזרתו בתשובה של בן הזוג בעוד האישה נותרה חילונית? האם נמנע גם את ההרצאה הזו?  מה לגבי חוג התנ"ך שמתקיים כאן כבר חצי שנה? כל אחד יכול למצוא פגיעה רגשית בפעילות. אנחנו משכירים את מתקני המושב לטובת הכנסות שנכנסות לקופת הועד המקומי (ומדובר בעשרות אלפי ש"ח בשנה). 

לכן, לטעמי כל הדיון האם כן או לא הוא לא היה רלוונטי ולא יהיה רלוונטי בעתיד. אם מישהו רוצה להשכיר את אחד המתקנים במושב, הוא יכול לעשות את זה ויכול לקיים שם איזו פעילות שירצה (למעט אירועים קולניים שיכולים להפריע לתושבים). זו מהותה של דמוקרטיה! היא חופשית.

הרגשות של חלק מהאנשים נפגעו. אני מבין זאת. יחד עם זאת אלו רק רגשות. גם רגשותי נפגעו מאד (!)  לאחר שהובלתי את משאל התושבים בעניין בית הכנסת והיה רוב מוחלט נגד ובסופו של דבר 3 חברי ועד הצביעו נגד רצון התושבים. אז מה? אלו רק רגשות. אני עדיין חי וקיים ונושם.

אני מעדכן שלפני יומיים קיבלתי טלפון מראש המועצה בעניין ההרצאה. הוא ניסה לאמר לי שזה לא בסדר והוא כראש מועצה מקבל טלפונים ופניות והיה אפילו תקיף שאמר ששוברים שתיקה לא יכנסו לבתי הספר במועצה. אתמול הודיע לי אילן המזכיר שסוסן אמר לו בצורה מפורשת יותר שאם תתקיים ההרצאה במושב, יופסקו לאלתר תקציבי התרבות , הנוער והספורט.
כיוון שכך, ערכנו בקרב חברי הועד משאל טלפוני (ווטצאפ) והחלטנו ברוב קולות שלא להכנע לאיום המפורש ולאפשר את קיום ההצאה בכל אופן.
אתם מבינים את הכוחניות כנגד מהלך דמוקרטי? את הסכנה האמיתית לדמוקטיה? אנא מכם, גם אלו מבינכם שמתנגדים בתוקף להרצאה שהתקיימה. אנא ראו את הסכנה הזו. אנו חיים בעידן שבו אין לגיטימציה לדיעות שונות. יש קונצזנוס (לכאורה) וכל השאר הם אוייבים ואנחנו כתושבים והנהגת היישוב, לא יכולים לתת יד להתנהלות דומה בקרבינו.

אתמול בערב, בזמן קיום ההרצאה מישהו ניגש לארון החשמל הנעול, הוריד את השאלטר לכל היישוב הזמני (וגם סגר את המים למודעון החבר הותיק). הוא הגדיל לעשות בכך שהחליף את המנעול כך שלא נוכל להכנס פנימה ולהדליק את החשמל מחדש. זו התממשות הסכנה עליה אני מדבר. ומה הלאה? לאן זה יכול להוביל?
ההרצאה נמשכה כמתוכנן לאור נרות עד שפרצנו את המנעול הדלקנו את החשמל מחדש. תודה לקובי אלעזר המנעולן המקצועי מהמושב שעזר לנו בכך.
ניגשתי יחד עם אביב עגור הלוי לתחנת המשטרה וההגשנו תלונה בעניין והצגנו למשטרה ראיות. המשטרה חוקרת.

לסיכום, אני מבקש שתראו את התמונה הרחבה יותר. מעבר לשוברים שתיקה. אנחנו חיים במדינה חופשית ודמוקרטית ולא יתכן שנאפשר לכוחניות מכל סוג להכתיב לנו משהו אחר, תהיה דעתינו אשר תהיה.

עמית לוי
יו"ר ועד מקומי שילת

 

הודעות בנושא זה